ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ՏՆՕՐԵՆ ՀԵՐՄԻՆԵ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆԸ ԱԼՄԱԹԻ ՔԱՂԱՔՈՒՄ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԵԱՏՄ ԱՆԴԱՄ-ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՓՈՐՁԱԳԻՏԱԿԱՆ ԽՄԲԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՆՍՏԱՇՐՋԱՆԻՆ
2023թ․ ապրիլի 27-28-ին  Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի (այսուհետ՝ Հիմնադրամ) տնօրեն Հերմինե Հարությունյանը Ալմաթի քաղաքում  մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ֆինանսական շուկաների խորհրդատվական կոմիտեին կից փորձագիտական խմբի հերթական նստաշրջանին։ Նստաշրջանի ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ անդամ-երկրների բանկային ավանդների ապահովագրման, բանկերի/վարկային կազմակերպությունների լուծարման և առողջացման ոլորտների օրենսդրությունների ներդաշնակեցման վերաբերյալ  հարցերը։
Հիմնադրամի տնօրեն Հ․ Հարությունյանը նիստին մասնակցել էր նաև որպես բանախոս՝ ներկայացնելով Հիմնադրամի կողմից հեղինակած թեմաները։
Նիստի ընթացքում զեկույց ներկայացվեց նաև իսլամական ֆինանսական գործիքների և դրանց ապահովագրության վերաբերյալ, որն իր ձևաչափով առաջին նմանատիպ զեկույցն էր՝ փորձագիտական խմբի աշխատանքների շրջանակներում։

The Executive Director of the Deposit Guarantee Fund, Hermine Harutyunyan, participated in a theoretical session of the expert group of the EAEU member states in Almaty.
On April 27–28, 2023, Hermine Harutyunyan, the Executive Director of the Deposit Guarantee Fund (hereinafter, the Fund), participated in the regular session of the Expert Group under the Advisory Committee on Financial Markets of the Eurasian Economic Commission in Almaty. The session focused on harmonizing legislation in the areas of bank deposit insurance, bank/credit institution resolution, and financial recovery across EAEU member states.
H. Harutyunyan also participated as a speaker, presenting topics authored by the Fund.
During the session, a report on Islamic financial instruments and their insurance was presented, marking the first report of its kind within the Expert Group’s work.