ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԻ ՏՆՕՐԵՆ ՀԵՐՄԻՆԵ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆԸ ԱԼՄԱԹԻ ՔԱՂԱՔՈՒՄ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԵԱՏՄ ԱՆԴԱՄ-ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՓՈՐՁԱԳԻՏԱԿԱՆ ԽՄԲԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՆՍՏԱՇՐՋԱՆԻՆ
2023թ․ ապրիլի 27-28-ին  Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի (այսուհետ՝ Հիմնադրամ) տնօրեն Հերմինե Հարությունյանը Ալմաթի քաղաքում  մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ֆինանսական շուկաների խորհրդատվական կոմիտեին կից փորձագիտական խմբի հերթական նստաշրջանին։ Նստաշրջանի ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ անդամ-երկրների բանկային ավանդների ապահովագրման, բանկերի/վարկային կազմակերպությունների լուծարման և առողջացման ոլորտների օրենսդրությունների ներդաշնակեցման վերաբերյալ  հարցերը։
Հիմնադրամի տնօրեն Հ․ Հարությունյանը նիստին մասնակցել էր նաև որպես բանախոս՝ ներկայացնելով Հիմնադրամի կողմից հեղինակած թեմաները։
Նիստի ընթացքում զեկույց ներկայացվեց նաև իսլամական ֆինանսական գործիքների և դրանց ապահովագրության վերաբերյալ, որն իր ձևաչափով առաջին նմանատիպ զեկույցն էր՝ փորձագիտական խմբի աշխատանքների շրջանակներում։

Директор Фонда Эрмине Арутюнян приняла участие в очередной сессии Экспертной группы стран — членов ЕАЭС в городе Алматы.
С 27 по 28 апреля 2023 года директор Фонда гарантирования возмещения вкладов (далее — Фонд) Эрмине Арутюнян приняла участие в очередной сессии Экспертной группы при Консультативном комитете по финансовым рынкам Евразийской экономической комиссии, которая проходила в городе Алматы.
В ходе сессии обсуждались вопросы гармонизации законодательства стран — членов ЕАЭС в области страхования банковских вкладов, ликвидации и финансового оздоровления банков и кредитных организаций.
Директор Фонда Э. Арутюнян также выступила в качестве докладчика, представляя темы, подготовленные Фондом.
На заседании был представлен доклад по исламским финансовым инструментам и их страхованию, который по своему формату стал первым подобным докладом в рамках работы Экспертной группы.